Littelfuse Inc. 02302.25MRT1SSP
Part No.:
02302.25MRT1SSP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED02302.25MRT1SSP.pdf
Description:
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Comments
02302.25MRT1SSP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
230
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
2.25 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A AC, 10kA DC
Melting I²t:
39.0
Approval Agency:
CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)