Littelfuse Inc. 0230.500HXASP
Part No.:
0230.500HXASP
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0230.500HXASP.pdf
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Comments
0230.500HXASP Specifications
Series:
230
Packaging:
Bulk
Current Rating (Amps):
500 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A AC, 10kA DC
Melting I²t:
1.16
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)