Littelfuse Inc. 02333.15MXEP
Part No.:
02333.15MXEP
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED02333.15MXEP.pdf
Description:
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM
Comments
02333.15MXEP Specifications
Series:
233
Packaging:
Bulk
Current Rating (Amps):
3.15 A
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Medium Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Melting I²t:
29.795
Approval Agency:
CE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)