Littelfuse Inc. 0235.600H
Part No.:
0235.600H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0235.600H.pdf
Description:
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Comments
0235.600H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
235
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
600 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.115
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)