Littelfuse Inc. 02540121Z
Part No.:
02540121Z
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED02540121Z.pdf
Description:
FUSE BLOK CARTRIDGE 400V 10A PCB
Shipping
Inventory:692
Comments
02540121Z Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
OMNI-BLOK® 254
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Size:
0.177" Dia x 0.57" L (4.5mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps):
10 A
For Use With/Related Products:
2AG, 5mm x 15mm
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
400V