Sumida America Components Inc. 0410CDMCCDS-2R2MC
Part No.:
0410CDMCCDS-2R2MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0410CDMCCDS-2R2MC.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.9A 107MOHM SMD
Comments
0410CDMCCDS-2R2MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
0410CDMCC/DS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
107mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)