Littelfuse Inc. 0473.375YRT3L
Part No.:
0473.375YRT3L
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0473.375YRT3L.pdf
Description:
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC AXL
Comments
0473.375YRT3L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
PICO® II 473
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
375 mA
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.085
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)