Sumida America Components Inc. 0530CDMCCDS-6R8MC
Part No.:
0530CDMCCDS-6R8MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0530CDMCCDS-6R8MC.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.3A 90MOHM SMD
Comments
0530CDMCCDS-6R8MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
0530CDMC/DS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)