Littelfuse Inc. 0672.500DRT4P
Part No.:
0672.500DRT4P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED0672.500DRT4P.pdf
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC AXIAL
Comments
0672.500DRT4P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
672
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):
500 mA
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50A
Melting I²t:
0.128
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)