Delevan 1008R-103J
Part No.:
1008R-103J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1008R-103J.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD
Comments
1008R-103J Specifications
Manufacturer:
Delevan
Series:
1008R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
245 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.5Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)