Bourns Inc. 1130-152K-RC
Part No.:
1130-152K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1130-152K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.5MH 2A 518 MOHM TH
Shipping
Inventory:676
Comments
1130-152K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1130
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
518mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.100" Dia (27.94mm)
Height - Seated (Max):
0.840" (21.34mm)