Bourns Inc. 1140-101K-RC
Part No.:
1140-101K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1140-101K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 10.5A 25 MOHM TH
Shipping
Inventory:769
Comments
1140-101K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1140
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
20.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.030" (26.16mm)