Bourns Inc. 1140-103K-RC
Part No.:
1140-103K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1140-103K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 1A 2.76 OHM TH
Shipping
Inventory:669
Comments
1140-103K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1140
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.76Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.500" Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max):
1.030" (26.16mm)