Murata Electronics 1225AS-H-4R7M=P2
Part No.:
1225AS-H-4R7M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1225AS-H-4R7M=P2.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 126MOHM SMD
Comments
1225AS-H-4R7M=P2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
880mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
126mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)