Murata Electronics 1229AS-H-1R0N=P3
Part No.:
1229AS-H-1R0N=P3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1229AS-H-1R0N=P3.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.85A 65 MOHM SMD
Comments
1229AS-H-1R0N=P3 Specifications
Product Status:
Not For New Designs
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.85 A
Current - Saturation (Isat):
2.05A
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.146" L x 0.154" W (3.70mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)