Murata Electronics 1235AS-H-1R2N=P3
Part No.:
1235AS-H-1R2N=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1235AS-H-1R2N=P3.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 2.9A 47 MOHM SMD
Comments
1235AS-H-1R2N=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.185" L x 0.177" W (4.70mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)