Murata Electronics 1255AY-4R7M=P3
Part No.:
1255AY-4R7M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1255AY-4R7M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4A 23 MOHM SMD
Comments
1255AY-4R7M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DG6045C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)