Sumida America Components Inc. 125CDMCCDS-470MC
Part No.:
125CDMCCDS-470MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED125CDMCCDS-470MC.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 4.5A 97.2MOHM SMD
Comments
125CDMCCDS-470MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
125CDMCC/DS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
97.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)