Murata Electronics 1274AS-H-4R7N=P3
Part No.:
1274AS-H-4R7N=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1274AS-H-4R7N=P3.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 6.7A 13.5MOHM SM
Comments
1274AS-H-4R7N=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DEM10050C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.7 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)