Würth Elektronik 155124RS73200A
Part No.:
155124RS73200A
Manufacturer:
Würth Elektronik
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED155124RS73200A.pdf
Description:
LED RED CLEAR 1206 SMD R/A
Comments
155124RS73200A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Würth Elektronik
Series:
WL-SMSW
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Red
Configuration:
Standard
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
70mcd
Lens Style:
Rectangle with Domed Top
Lens Size:
2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:
624nm
Wavelength - Peak:
632nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
1206
Size / Dimension:
3.20mm L x 1.50mm W