Laird-Signal Integrity Products 1XC0118-1T0-10
Part No.:
1XC0118-1T0-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED1XC0118-1T0-10.pdf
Description:
FIXED IND 4UH 2.4A 24 MOHM TH
Comments
1XC0118-1T0-10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial, Horizontal Cylinder
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
24mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.191" Dia x 0.472" L (4.85mm x 12.00mm)