Bourns Inc. 2000-470-V-RC
Part No.:
2000-470-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2000-470-V-RC.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 3.2A 64 MOHM TH
Shipping
Inventory:590
Comments
2000-470-V-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2000
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
64mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.680" Dia x 0.410" W (17.27mm x 10.41mm)