HKC 2016S41600BMDACDGQF-TR
Part No.:
2016S41600BMDACDGQF-TR
Manufacturer:
HKC
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2016S41600BMDACDGQF-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 16MHZ, 20PPM, 50PPM, 8
Comments
2016S41600BMDACDGQF-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
HKC
Series:
2016SX
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
200 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)