Bourns Inc. 2100HT-102-H-RC
Part No.:
2100HT-102-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2100HT-102-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 1.6A 430 MOHM TH
Shipping
Inventory:682
Comments
2100HT-102-H-RC Specifications
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.6 A
DC Resistance (DCR):
430mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max):
0.450" (11.43mm)