Bourns Inc. 2100LL-120-H-RC
Part No.:
2100LL-120-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2100LL-120-H-RC.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 10.9A 6 MOHM TH
Shipping
Inventory:121
Comments
2100LL-120-H-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2100LL
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Sendust
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
10.9 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max):
0.450" (11.43mm)