Bourns Inc. 2100LL-1R0-V-RC
Part No.:
2100LL-1R0-V-RC
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2100LL-1R0-V-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 21.4A 2 MOHM TH
Shipping
Inventory:351
Comments
2100LL-1R0-V-RC Specifications
Series:
2100LL
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Material - Core:
Sendust
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21.4 A
DC Resistance (DCR):
2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)