Bourns Inc. 2200HT-221-V-RC
Part No.:
2200HT-221-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2200HT-221-V-RC.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 4.3A 91 MOHM TH
Shipping
Inventory:161
Comments
2200HT-221-V-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2200HT
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
91mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)