Bourns Inc. 2300HT-471-V-RC
Part No.:
2300HT-471-V-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED2300HT-471-V-RC.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 4.5A 140 MOHM TH
Shipping
Inventory:149
Comments
2300HT-471-V-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
2300HT
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)