CNC Tech 301-28-30-GR-0300F
Part No.:
301-28-30-GR-0300F
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED301-28-30-GR-0300F.pdf
Description:
CBL RIBN 30COND 0.039 GRAY 300'
Comments
301-28-30-GR-0300F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
30
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Length:
300.0' (91.44m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.039" (0.99mm)
Ribbon Width:
1.181" (30.00mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-10°C ~ 105°C