TE Connectivity Passive Product 3631C151LT
Part No.:
3631C151LT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED3631C151LT.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.4A 240MOHM SMD
Comments
3631C151LT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
3631, Sigma Inductors
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)