TE Connectivity Passive Product 3631F101MT
Part No.:
3631F101MT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED3631F101MT.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.1A 150MOHM SMD
Comments
3631F101MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
3631, Sigma Inductors
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)