Bourns Inc. 5800-103-RC
Part No.:
5800-103-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED5800-103-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 76MA 24 OHM TH
Shipping
Inventory:773
Comments
5800-103-RC Specifications
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
76 mA
Current - Saturation (Isat):
110mA
DC Resistance (DCR):
24Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)