Bourns Inc. 5800-222-RC
Part No.:
5800-222-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED5800-222-RC.pdf
Description:
FIXED IND 2.2MH 170MA 5.3 OHM TH
Comments
5800-222-RC Specifications
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
170 mA
Current - Saturation (Isat):
240mA
DC Resistance (DCR):
5.3Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.275" Dia x 0.700" L (6.99mm x 17.78mm)