Bourns Inc. 5900-104-RC
Part No.:
5900-104-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED5900-104-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100MH 70MA 82 OHM TH
Comments
5900-104-RC Specifications
Inductance:
100 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
70 mA
Current - Saturation (Isat):
83mA
DC Resistance (DCR):
82Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)