Bourns Inc. 5900-472-RC
Part No.:
5900-472-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED5900-472-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 340MA 3.7 OHM TH
Shipping
Inventory:785
Comments
5900-472-RC Specifications
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
340 mA
Current - Saturation (Isat):
380mA
DC Resistance (DCR):
3.7Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.453" Dia x 0.900" L (11.51mm x 22.86mm)