Dialight 598-8N80-107F
Part No.:
598-8N80-107F
Manufacturer:
Dialight
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED598-8N80-107F.pdf
Description:
LED GREEN CLEAR 0603 SMD
Comments
598-8N80-107F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Dialight
Series:
598
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Green
Configuration:
Lens Color:
Colorless
Lens Transparency:
Clear
Millicandela Rating:
715mcd
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.1V
Current - Test:
20mA
Viewing Angle:
140°
Mounting Type:
Surface Mount
Wavelength - Dominant:
525nm
Wavelength - Peak:
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W