LEDdynamics Inc. 7006-H-700
Part No.:
7006-H-700
Manufacturer:
LEDdynamics Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED7006-H-700.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 700MA
Comments
7006-H-700 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
LEDdynamics Inc.
Series:
BuckBullet™ 7006
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8VAC
Voltage - Input (Max):
24VAC
Voltage - Output:
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C
Efficiency:
95%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
2.00" L x 0.50" Dia (51.0mm x 13.0mm)