Bourns Inc. 70F101AF-RC
Part No.:
70F101AF-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED70F101AF-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100MH 29MA 278 OHM TH
Shipping
Inventory:335
Comments
70F101AF-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
70F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
29 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
278Ohm Max
Q @ Freq:
48 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant:
157kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
79 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.440" Dia x 0.630" L (11.18mm x 16.00mm)