Bourns Inc. 70F103AI
Part No.:
70F103AI
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED70F103AI.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 79MA 24 OHM TH
Comments
70F103AI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
70F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
79 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
24Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
1.4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" Dia x 0.250" L (5.59mm x 6.35mm)