Bourns Inc. 70F333AI-RC
Part No.:
70F333AI-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED70F333AI-RC.pdf
Description:
FIXED IND 3.3MH 53MA 51.6 OHM TH
Comments
70F333AI-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
70F
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron
Inductance:
3.3 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
53 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
51.6Ohm Max
Q @ Freq:
52 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
800kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.380" L (6.60mm x 9.65mm)