FTS 7V-16.000MEIV-T
Part No.:
7V-16.000MEIV-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED7V-16.000MEIV-T.pdf
Description:
3.2x2.5 XTAL 10ppm 20ppm 8pF
Comments
7V-16.000MEIV-T Specifications
Series:
7V
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)