Bourns Inc. 8250-102K-RC
Part No.:
8250-102K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-102K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 139MA 12.1 OHM TH
Shipping
Inventory:866
Comments
8250-102K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
8250
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
139 mA
Current - Saturation (Isat):
40mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
12.1Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
4.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)