Bourns Inc. 8250-103K-RC
Part No.:
8250-103K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-103K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 10MH 50MA 93.1 OHM TH
Shipping
Inventory:526
Comments
8250-103K-RC Specifications
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
50 mA
Current - Saturation (Isat):
14mA
DC Resistance (DCR):
93.1Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
1.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)