Bourns Inc. 8250-121K-RC
Part No.:
8250-121K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-121K-RC.pdf
Description:
IND4.17X11.43MM,120UH10%0.311A,N
Comments
8250-121K-RC Specifications
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
311 mA
Current - Saturation (Isat):
95mA
DC Resistance (DCR):
2.45Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
11.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)