Bourns Inc. 8250-151K-RC
Part No.:
8250-151K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-151K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 294MA 2.79OHM TH
Comments
8250-151K-RC Specifications
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
294 mA
Current - Saturation (Isat):
90mA
DC Resistance (DCR):
2.79Ohm Max
Q @ Freq:
65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
10.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)