Bourns Inc. 8250-182K-RC
Part No.:
8250-182K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-182K-RC.pdf
Description:
IND4.17X11.43MM,180010%0.111A,NO
Comments
8250-182K-RC Specifications
Inductance:
1.8 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
111 mA
Current - Saturation (Isat):
30mA
DC Resistance (DCR):
19.1Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:
2.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)