Bourns Inc. 8250-183K-RC
Part No.:
8250-183K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-183K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 18MH 48MA 104 OHM TH
Shipping
Inventory:978
Comments
8250-183K-RC Specifications
Inductance:
18 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
48 mA
Current - Saturation (Isat):
10mA
DC Resistance (DCR):
104Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant:
720kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
79 kHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)