Bourns Inc. 8250-1R5K-RC
Part No.:
8250-1R5K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-1R5K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.56A 96 MOHM TH
Comments
8250-1R5K-RC Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.56 A
Current - Saturation (Isat):
1.56A
DC Resistance (DCR):
96mOhm Max
Q @ Freq:
41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
128MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)