Bourns Inc. 8250-1R8K-RC
Part No.:
8250-1R8K-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-1R8K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 1.48A 107MOHM TH
Comments
8250-1R8K-RC Specifications
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.48 A
Current - Saturation (Isat):
1.48A
DC Resistance (DCR):
107mOhm Max
Q @ Freq:
42 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
121MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)