Bourns Inc. 8250-330K-RC
Part No.:
8250-330K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED8250-330K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 505MA 928 MOHM TH
Comments
8250-330K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
8250
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
505 mA
Current - Saturation (Isat):
190mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
928mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
33MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)